Stilfloristerna - den floristiska blombutiken          
/

                        

Linköpings stilrena blomsterbutik!
Stilfloristerna - vid Drottningtorget/Nya Tanneforsvägen 19 i 


Beställ vår fantastiska bok!  

Vi har släppt marknadens största floristiska inspirationsbok om bröllops- och festbinderi: A floral engagement - wedding flowers. Boken har hela 412 sidor med floristisk inspiration! Den innehåller 1400 bilder på över 500 olika buketter och dekorationer, inklusive steg-för-steg-beskrivningar på hur vi har gjort olika typer av arrangemang. Dessutom ingår en komplett innehållslista över samtliga blommor och deras vetenskapliga namn, för alla buketter och dekorationer. Boken kostar 1295 kr och beställs via e-post: info@stilfloristerna.se 

 

 

En glimt från vår härliga lilla svarta butik vid Drottningtorget i Tannefors.

Välkommen att få hjälp med blommor som passar just dig allra bäst!

Fest eller vardag, bröllop eller begravning, privatperson eller företag. Vi hjälper dig gärna med rätt blommor för varje tillfälle, oavsett om det är en enskild liten blomma eller ett helt koncept du söker, och oavsett vilken budget du har. Låt dig inspireras av våra skickliga och kreativa florister. Välkommen till Stilfloristerna!  

Beställ personliga arrangemang i butiken, via telefon 013-13 53 00 eller via info@stilfloristerna.se

 

Dags för bröllop?

Beställ gärna din personliga brudbukett från Stilfloristernas bröllopsflorister :-)

 Varje år hjälper vi omkring 200 brudpar. Boka in ditt bröllop hos oss, du också. 

Våra mycket erfarna och prisbelönade bröllopsflorister hjälper gärna till att förverkliga drömmar, med rätt personlig brudbukett i en magisk helhetskänsla ihop med dekorationer till altare, bord och festlokal.

 

 

Årets Butik 2016!

Stilfloristernas butikschef fick i uppdrag att besöka Kina i november, för att inspirera och utbilda kinesiska floristelever.

Stilfloristerna utsågs till Årets butik i Linköping 2016! Den prestigefulla utmärkelsen tillkännagavs på Handelsgalan i Linköping, efter att allmänheten fått nominera och rösta fram vinnaren. Och Stilfloristerna fick rekordmånga röster!

Stilfloristerna har samtidigt fått stora internationella framgångar, som en av världens ledande blomsterbutiker när det gäller kreativitet. Stilfloristernas konstnärliga ledare och butikschef, Jimmy Englund, har blivit utvald för andra året i rad av Floral Fundamentals och Fusion Flowers Magazine som en av världens mest kreativa florister.

Aktuella bilder från butiken

Låt dig inspireras av säsongens blommor och aktuella nyheter i butiken. Vi bjuder dagligen på inspiration och tips på Stilfloristernas sidor på Facebook och Instagram och publicerar varje vecka ett stort antal aktuella bilder från butiken på webbplatsen. 

 

Skicka blomsterbud från 89kr! 

Specialdesignad vinnarbukett till Andra chansen i Melodifestivalen i Linköping 2017.

Söker du maximal service och samtidigt personliga, coola och stilrena blomsterarrangemang och inredningsdetaljer som ger en extra härlig upplevelse, med hög kvalitet? Vår stilrena butik vid Drottningtorget/Drottningrondellen i Linköping erbjuder ett helt unikt koncept inom blommor och inredning, med extra brett utbud på snittblommor och buketter samt krukor, vaser och inredning som producerats på ett ekologiskt och ansvarsfullt sätt.

Stilfloristerna i Linköping kan ge dig som kund en komplett stilren eller personlig känsla av blombinderier, växtarrangemang och inredningsdetaljer för varje tillfälle, i olika prisklasser.

Vi erbjuder personliga och eleganta helhetslösningar för blommor till bröllop och begravningar, gör hembesök för konsultation om inredning, samt erbjuder kundorienterade kvällskurser för exempelvis möhippor, födelsedagskalas och damklubbar.

Att vi är ombud för för flera förmedlingstjänster gör det dessutom enkelt för dig att förmedla blommor för leverans i hela landet.

I vårt butikssortiment finns gott om unik och högklassig design för dig som söker det lilla extra. 

Vi ser fram emot ditt besök hos oss!  

Nyheter


Tillbaka till översikten

2012-09-28

Stilfloristen Jimmy inspirerar för Euroflorist!

I veckan har Jimmy Englund, Stilfloristernas butikschef, träffat många florister i landet under sin första vecka som inspiratör för Euroflorist i Sverige.
– Jag fick ett stort prestigeuppdrag att bidra med ny inspiration inför julen och vintern, och det känns fantastiskt kul, säger Jimmy Englund.

Det ska vara en stor wow-upplevelse som möter kunderna när de kliver in hos Stilfloristerna i Linköping. De svarta väggarna, de blanka krukorna och inredningsdetaljerna, och de ovanliga blommorna ska inspirera till en proffsig och högklassig känsla. Och detta nya unika koncept har nu snabbt blivit en ”snackis” inom floristbranschen.

I tre veckor besöker Jimmy Englund tolv olika orter i landet, från Luleå i norr till Stockholm i söder, för att bjuda på inspiration för Eurofloristbutikerna. Han är en av totalt två florister i hela landet som fått det prestigefulla uppdraget. Den andra inspiratören är Iréne Beiming från Blomsterinspiratören i Vaxholm.

– Det är ju fantastiskt kul att Euroflorist vill att mina och Stilfloristernas kreativa idéer ska få en större spridning inom branschen – något som kan utveckla den traditionella blombutiken och sättet att arbeta som florist, säger Jimmy Englund.

Jimmy Englund har själv arbetat som florist i många år i olika delar av landet, såväl Interflora- som Eurofloristanslutna butiker.

– Jag föredrar helt klart Euroflorist som nätverkskoncept, där varje enskild butik får en möjlighet att utvecklas och nischas i stället för att stöpas i en gemensam mall. Den mångfald som de Eurofloristanslutna butikerna erbjuder är en enorm tillgång för såväl floristerna som kunderna, tillägger Jimmy Englund. Och inspirationstillfällena för de Eurofloristanslutna butikerna öppnar också för möjligheterna att just nischas för att vidareutveckla mina och Irénes idéer.

Euroflorist är världens största nätverk av professionella florister, och av Sveriges alla blombutiker är en majoritet anslutna till nätverket.

– Jag träffar nu i höst några hundra av alla fantastiska florister i detta nätverk, och hoppas kunna bidra med ännu mer utveckling av butikerna. Sedan går det alltid att fortsätta få inspiration av mig och Stilfloristerna via Facebooksidan ”Stilfloristerna”, avslutar Jimmy Englund.



Tillbaka till översikten